11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü;Kızlarını seven bir ülke olmadığımız bir gerçek

0
945

10 Aralık 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği, 66/70 sayılı önergesiyle 11 Ekim’i dünya genelinde kız çocuklarına yönelik süregelen ayrımcılığı önlemek amacıyla Dünya Kız Çocuklar Günü olarak benimsedi.

Kız çocuklara yönelik ayrımcılığın belirgin biçimde görüldüğü eğitim, beslenme, yasal haklar, sağlık, şiddet gibi alanlarda ilgili kurumlar ve sivil toplum örgütlerinin bu güne özel kampanyalar yürütmesi ve kız çocuklara dair farkındalık yaratılması da BM tarafından teşvik ediliyor.

Kanada merkezli olup birçok ülkede faaliyetler yürüten Plan International’ın “Because I’m a Girl / Çünkü Ben Bir Kız Çocuğum” adlı projesi sayesinde tüm dünyaya yayılan kampanyası ve bu örgütün baskısı sonucu Kanada Hükümeti’nin BM Genel Sekreterliği’nde bu konuyu gündeme getirmesiyle 11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü kabul edildi.

2012 yılında başlatılan Dünya Kız Çocuklar Günü’nün ilk teması ‘çocuk evlilikleri’ydi.

11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü’nün kız çocuklar için bir bayram değil, eşitsizlikle mücadele günü olarak bilinmesini gerek.

Kız çocuklara yönelik ayrımcılık, ihmal ve istismarın ortadan kaldırılması için sürekli ve kararlı bir devlet politikası benimsenmesini bekliyoruz.

Toplumsal cinsiyet temelli şiddetten kız çocukları korumanın yolunun eşitsizlikleri ortadan kaldırmak olduğunu biliyoruz. Onların ihtiyaçları ve beklentilerini fark ederek önleyici ve destekleyici hizmetler geliştirilsin istiyoruz.

Kız çocukları hayal kurup gelecek planları yapma ve potansiyellerini hayata geçirme yönünde desteklemenin kalkınmanın da önceliklerinden biri olmasını diliyoruz. Kızlarını seven bir ülke olmadığımız bir gerçek!

Kız çocukları diri diri gömen, satan, öldüren, sakat bırakan, onların onurunu zedeleyen her türlü şiddet ve ayrımcılığın karşısında devletin tüm kurumlarının kararlılıkla durması şart! Kızlara alan açalım. Onları engelleyerek değil yüreklendirerek hayata hazırlayalım.

Cinsiyet rollerine göre değil, yetenekleri ve istekleri doğrultusunda büyümelerini destekleyelim. Meslek sahibi olmalarını sağlayalım.

Kız çocuklar kalpleri ve akılları hür bireyler olsunlar; yeteneklerini kullanıp kendilerini ve ülkeleri için değer üretebilsinler. Toplumsal cinsiyet kalıplarıyla değil, kendi kimlikleri, emekleri ve bedenleriyle kendileri olarak var olsunlar.

CEVAP VER

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.