15 yaşında gelin oldu. 17 yaşında işkence gördüğü kocasını öldürdü. İranlı Zeynep yarın asılacak!

0
863
İran’da şiddet gördüğü kocasını öldürdüğü gerekçesiyle 17 yaşında idama mahkum edilen ve şuan 22 yaşında olan Zeynep Sekaanvand, yarın infaz edilecek. Af Örgütü, infazın iptalini istedi.

Uluslararası Af Örgütü, İran adaletinden 22 yaşındaki kadına verilen idam cezasının iptal edilmesini istedi. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Zeynep Sekaanvand, 2012 yılının Şubat ayında tutuklanmış ve sürekli şiddet gördüğü kocasını öldürdüğü gerekçesiyle idama mahkûm edilmişti. Kadının 13 Ekim’de idam edilmesi bekleniyor.

17 YAŞINDAYDI

Sekaanvand, cinayetle suçlandığında 17 yaşındaydı ve dolayısıyla uluslararası hukuk standartlarına göre reşit sayılmıyor. Genç kadın mahkemede, kocasının kendisine sürekli şiddet uyguladığını söylemiş; ancak bu savunması mahkemece göz ardı edilmişti. Şuan 22 yaşında olan Sekaanvand, öldürdüğü kocasıyla evlendiğinde henüz 15 yaşındaydı.

POLİSLER İŞKENCE ETTİ

Uluslararası Af Örgüt‘nün Ortadoğu ve Kuzey Afrika araştırma ve hukuk direktörü Philip Luther, bunun çok rahatsız edici bir dava olduğunu bildirdi. Luther, “Zeynep Sekaanvand, suç zamanında sadece 18 yaşında değildi ayrıca avukatıyla görüşmesi de engellendi. Tutuklandıktan sonra da erkek polis memurlarının işkencesine maruz kaldı, vücudunun her yanına vurdular” dedi.

İranlı yoksul bir Kürt aileden gelen Sekaanvand, hapishanede yeniden evlenip hamile kalınca infazı ertelenmişti. Ancak kadın doğuma iki gün kala bebeğini kaybetmişti.

 

CEVAP VER