Atatürk’ün, Nahçıvan ile Komşu Olabilmek Adına Cebinden Para Vererek Satın Aldığı Toprak

0
922

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl bir stratejik deha olduğunu bir kez daha ortaya koyan anektod.

Bu hikaye aslında bilinir fakat ne kadar önemli olduğunu tam da Nahçıvanlı biriyle konuşunca anladım.

Aslında hiç önem vermediğimiz bir yerdir Nahçıvan. bilmeyenlere söyleyelim, Azerbaycan’a bağlı özerk bir bölgedir fakat bu ülkeyle fiziki bağlantısı olmayıp Türk devletleri arasında türkiye ile kara sınırı bulunan tek toprak parçasıdır. ama neden hala Azerbaycan’a bağlı özerk bir bölgedir biliyor musunuz? tamamen Atatürk sayesinde. şöyle ki;

Bu bölgeyle birbirimiz bağlayan sadece ve sadece 15km’lik bir sınır

(bkz: dilucu sınır kapısı) vardır ve bu sınır bizzat Atatürk’ün cebinden para ödeyerek satın aldığı topraktır!

Yukarıda ermeniler (o dönem sscb), aşağıda İran, bu bölgenin insanı burada yaşamalı, bizim burayla direk bir bağımız olmalı ki hem ermeniler hem de İran’la aramız bozulursa, Türk devletleri ve orta asya’ya bir bağlantımız kalsın. hem bu sınır sayesinde bu bölgenin insanını da koruyabiliriz. İran’la görüşür, tabi ki ikna eder, parasını öder, toprağı alır.

Gel zaman git zaman, 80’lerde ermeni ve azeriler arasında gerilim tırmanır. Zaten o dönemlerin sonunda sscb’nin dağılması gerçekleşir. Fakat nahçıvan bölgesinin insanı fakir ve techizatsızdır. Ermeni birlikleri Ruslardan temin ettikleri donanımlı silahlarla Nahçıvan’a saldırırken, bu adamlar yalnızca av tüfekleriyle falan kendilerini savunmaya çalışmaktadır. Saldırıların yoğunlaştığını ve Nahçıvan’ın düşme ihtimalini gören dönemin Türk hükümeti, bu sınır kapısından silah, techizat, sağlık yardımı yapar, bölge insanı güçlenir ve topraklarını korur. en nihayetinde Sovyet Rusyanın dağılması sonrasında özerk bir bölge olarak bağımsızlığını ilan eder.

İşte bu hikayeyi bana anlatan kişi bu bölgede o zamanlar çocukmuş. çok kötü durumdaydık, hayatımızı Atatürk’ün 60 sene önce aldığı toprağa borçluyuz diyor. Bu adam Boğaziçi üniversitesi İşletme mezunu ve şu an Türkiye’nin önemli bir kuruluşunda, önemli bir pozisyonda bu ülke için çalışıyor.

Stratejik derinlik böyle bir şey. bazı miki mouse’ların dediklerine inanmayın siz.

Zira var olan toprağı geri taşırlar maazalah.


konuya ilişkin bir kaç link;

http://naxcivan.cg.mfa.gov.tr/…owspeech.aspx?id=709
https://www.google.com/…ld%c4%b1%c4%9f%c4%b1+toprak
http://tr.wikipedia.org/wiki/dilucu_sınır_kapısı

ekşişeyler