Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu?

0
1598

Konfüçyüs’e sordular:

– Bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu?
Büyük filozof şöyle cevap verdi:
– Hiç kuşkusuz, dili gözden geçirmekle işe başlardım.
Ve dinleyenlerin hayret dolu bakışları karşısında sözlerine şöyle devam etti:
– Dil kusurlu olursa, kelimeler düşünceyi iyi anlatamaz. Düşünce iyi anlatılmazsa, yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz. Ödevler gereği gibi yapılmazsa, töre ve kültür bozulur. Töre ve kültür bozulursa, adalet yanlış yola sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilmez. İşte bunun içindir ki, hiçbir şey dil kadar önemli değildir. —>>>

* Yıl: 1971
“Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum. Yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle ‘akşam-ı şerifleriniz hayrolsun’ dedim.”

* Yıl: 1981
“Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum. Nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘hayırlı akşamlar’ dedim.”

* Yıl: 1991
“Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum. Yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘iyi akşamlar’ dedim.”

* Yıl: 2001
“Karşıma birdenbire çıkınca afalladım. Fena halde kal geldi yani. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyo, bu iş tamamdır dedim. Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle ‘selam’ dedim.”

* Yıl: 2011
“@bı onu karshımda öyle qörünce tchüsh faLan oLdm yani. olum bu ış bizı qasar dedm fena götcheriz dedim. enJoy durumLarı [email protected] ok. ama concon muyumkı ben, baqtımkı oda bana qesıq atıo…. sarıL olm dedim, bu manita senın.. Haw @r yu ne [email protected] Yu yawrum.. lol.. wow..hadi byeeeeeeeee asdasdsfsd***/$$&££^^'”

* Yıl: 2021 “weN ay wAz si Hör beN cHOq YAnı öYlE ıShTe bıRdEn,,, OfF aY dOnt Nov abI [email protected] AMa oDA bANa öyLe Baqtı ıf sO asHıQ lEn bu mANİta ‘[email protected] beybİ..”

* Yıl: 2031 ( Türkçe artık yok)

alıntı