Dolar firarda!

  0
  481

  Cumhuriyet Başsavcılıkları açıklama yaptı; “sosyal barışı, iç huzuru, birliği ve ekonomik güvenliği” diye başladı, “bu amaca hizmet eder mahiyette her türlü yönlendirici haber” diye devam etti. Soruşturma açılacakmış.
  Açılmalı da… Özellikle hileli yönlendirmeye göz açtırılmamalı. Yok bankalar batacakmış, yok döviz mevduatına el konulacakmış… Biraz düşünmeli… Yahu bankalarda döviz mi var? Neye el koyacaklar? Topladıkları mevduatı zaten kredi olarak veriyorlar. Yoksa nasıl para kazanacaklar?

  * * *

  İlla sosyal medyada soruşturma açılacaksa, işte Amerika Başkanı Trump’ın tweetleri orada… O okudu Türk Lirası’nın canına… Ekonomik güvenliği tehdit içeren eylem, bizzat dolar kurunun kendisi… Dolar halen firarda!
  Açılan soruşturma kapsamı öylesine geniş ki, “her türlü yönlendirici” deyince insan ister istemez düşünüyor.  Soruşturma tek yönlü olmaz! Her şey çok güzelmiş gibi davrananlara, halka yalan söyleyip bilgiyi çarpıtanlara da açılacak mı soruşturma?

  * * *

  Ekonomi coşuyor, Türk Lirası şahlanıyor diyen yandaş medya alacak mı madalya? İstediğinizi söyleyebilirsiniz lakin sadece iyi şeyler söyleyebilirsiniz şeklinde mi yoksa? Ekonomiyi batıranı eleştirmeyip, ekonominin battığını söyleyene verirsen ceza, adil olmaz kanımca!
  Melih Gökçek; “24 Haziran’dan sonra piyasaya 30 milyar dolar pompalayınca seyreyleyin gümbürtüyü. Dolar tepetaklak düşecek inşallah…” demişti. Sizce yönlendirici mi?

  * * *

  Cumhurbaşkanı ekonomi danışmanı Cemil Ertem; “doların düşüşe geçeceğini öngörüyorum, doların 3’ün altına geleceğini düşünüyorum” demişti. Dolar bir daha da oraları görmedi! Kendisinin en sevdiğim açıklaması; “Dolar 4’e çıktı algısı yanlış” olanıydı. Söyleyeli beş ay bile olmadı!
  Cumhurbaşkanı eski ekonomi danışmanı Bülent Gedikli; “Dolar kurundaki artış tamamen ABD iç siyasetinden kaynaklanıyor” diye demeç vermişti. Sahi, aklıma geldi; Madem kur dışarıdan saldırı ile artıyor, neden suçlu içeridearanıyor?

  * * *

  Cumhurbaşkanı ekonomi danışmanı Yiğit Bulut; “Bir dolar bir lira olacak” deyince, sayılmıyor haliyle… MÜSİAD başkanı; “4.30’un üzeri köpük” diye tüyo verince, inanıp satan olsa bile… Sonuçta bakılır niyete…
  Hepsi iyi güzel de… “Dolara aşırı derecede yatırım yapanlar yaya kalabilir” kim demişti? “Sakın dolar almayın, duvara çarparsınız” da aklıma geldi. Zira tam hatırlayamadım şimdi…
  Neyse, döndük, dolaştık, yine milletle birlikte doları düşürecekmişiz. Her sorunu millet çözecekse, ne gerek var size?

  Murat MURATOĞLU

  CEVAP VER

  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.