Dünya Tarihine Damga Vuran Kadınlar

0
1018

 1. Hürrem Sultan

 Osmanlı İmparatorluğu’nun Ukrayna’ya yaptığı akınlarda ele geçirilen Anastasia’nın adı Hürrem olarak değiştiridi. Sarayda en az padişah kadar etkisi olan Hürrem Sultan kadınlar saltanatının Osmanlı’da kurucusu olmuştur.

2. Joan Of Arc

Joan Of Arc

Yüzyıl savaşlarında ünü tüm Fransa’ya yayılan ve savaşta ruhani liderlik yapan Fransız katolik azizesidir.

 3. Kraliçe I. Elizabeth
Kraliçe I. Elizabeth

Kimseyle evlenmemiş ve manevi olarak kendini İngiltere’yle evli ilan eden, bakire kraliçe olarak dünyaya nam salmıştır.

4. Nefertiti

Nefertiti

Firavun Tutankhamun’un kayınvalidesidir. Mısır’da firavun ile denk tutulan tek Mısır kraliçesidir. Aynı zamanda güzelliği dillere destandır.

5. Kleopatra

Kleopatra

18 yaşında Mısır kralıçesi olan ve 9 dil bilen Kleopatra, dönemin en güçlü iki ismi olan Roma İmparatoru Sezar ve Marcus Antonius ile beraberliği sayesinde, Antik Mısır ülkesinin varlığının korunmasını sağlamıştır.

6. II. Katerina

II. Katerina

Rusya’yı 18. yüzyılın en büyük gücü haline getiren büyük çariçe Katerina zamanında, Rus İmparatorluğu en büyük fetihlerini gerçekleştirmiştir. Rus İmparatorluğu’nun en çok geliştiği döneme damgasını vurmuştur.

7. Saba Melikesi Belkıs

Saba Melikesi Belkıs

Günümüz Habeşistan ve Yemen bölgesinin eski adı ile Saba ülkesinin hükümdarıdır. Güneşe taptıkları dönemde Hz. Süleyman’ın cismi ile tanıştıktan sonra hak dini kabul eden ve Kuran-ı Kerim’de adı geçen Saba Melikesidir.

8. Truvalı Helen

Truvalı Helen

Sparta kralı Tyndareos’un karısıdır. Yunan mitolojisinin bildiği en büyük aşk hikayesinin baş kahramanıdır. Truva Savaşı, Paris ile Helen aşkı yüzünden çıkmış ve tarihe kazınmıştır.

9. Zübeyde Hanım

Zübeyde Hanım

Dünyanın gördüğü en büyük liderlerden birisinin annesi olarak tüm dünya kaderinde etkisi olmuştur.

CEVAP VER

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.