George Orwell Kitap Alıntı Sözleri

2
11324

İngiliz edebiyatının en büyük yazarları arasında yer alan George Orwell’e ait en güzel sözleri, unutulmaz kitap alıntı sözlerini sizler için derledik. İşte Hayvan Çiftliği kitabından alıntı sözler, 1984 kitabından efsane sözleri;

En Güzel George Orwell Sözleri, George Orwell Kitap Alıntı Sözleri

George Orwell, İngiliz edebiyatının önde gelen isimlerindendir. Usta yazar (1903- 1950 ) yılları arasında yaşamış, 46 yıllık ömrüne birbirinden güzel, kalıcılığı sağlayan eserler bırakmıştır. Totoriter, baskıcı rejimin karşısında durarak eserlerinde sosyal adaletsizliği, baskıyı bizlere çok güzel bir şekilde anlatmıştır. Diktatörlüğe olan bakış açısını 1984 adlı eserinde , Büyük Birader adı verilen teleler aracılığıyla muazzam bir şekilde anlatmıştır. George Orwell’in Hayvan Çiftliği ve 1984 kitaplarını okumayan bir okur çok eksiktir. Mutlaka bu iki kitabı okuyunuz, arkadaşlarınıza öneriniz. Geoge Orwell hakkındaki detaylı bilgileri haberimizin sonunda yer alan “George Orwell Kimdir “başlıklı haberimizi tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Güzel George Orwell Sözleri

46 Yıllık kısa ömrüne unutulmaz eserler bırakan George Orwell, yakalandığı verem sonucu hayata gözlerini kapamıştır. George Orwelle ait Unutulmaz sözleri, George Orwell Facebook sözleri, en güzel George Orwell sözlerini siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. George Orwell sözlerini sosyal hesaplarınızda paylaşarak; arkadaşlarınızın George Orwell’e tanımasını sağlayınız.

 

georgeorwell3.jpg

 

– Doğru sözler paylaşıldıkça doğru düşünceler artar, paylaşalım.

 

– Belki de bir çocuğa en büyük acıları çektirmek onu kendisinden daha zengin çocukların gittiği – okula göndermektir.

 

– “Sahtekarlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir.” 

 

– İnsanlar yalnızca yaşamın amacının mutluluk olmadığını düşünmeye başlayınca, mutluluğa ulaşabilir.

 

– Zaman geçtikçe paraya tapmanın bir din konumuna yükseltildiğini anladı. Belki de tek gerçek din -gerçekten hissedilen tek din- olarak bu kalmıştı bize.

 

– Milliyetçi, kendi tarafınca girişilen katliama karşı çıkmamakla kalmaz, ayrıca bunları hiç duymamak gibi müthiş bir yeteneğe de sahiptir.

 

– “İnsanın tekrar tekrar okuduğu, aklının demirbaşları arasında yerini alan ve hayata bakışını değiştiren kitaplar vardır; göz atıp asla baştan sona okumadığı, bir oturuşta okuyup bir hafta sonra unuttuğu kitaplar da.”

 

– Oynadığımız bu oyunda, kazanmak söz konusu değil. Ama bazı yenilgiler ötekilerden daha iyidir..

 

– Dışarıdaki hayvanlar bir domuzların yüzlerine, bir insanların yüzlerine bakıyor; ama birbirlerinden ayırt edemiyorlardı.

 

georgeorwell7.jpg

 

– Olumluyu olumsuza yeğlerim.oynadığımız oyunda kazanmak söz konusu değil.ama bazı yenilgiler ötekilerden daha iyidir.

 

– Dindarların ve ahlaksızların doğal olarak birbirlerini buldukları bir gerçektir.

 

– Belki de insan sevilmekten çok anlaşılmayı istiyordu.

 

– İktidarın tadını alanların önemli bir kısmı, bu konumu kaybetmemek için deri değiştiren yılanlar gibi her gün başka kimliklere bürünürler.

 

– Önemli olan yaşamak değildir, başarmak hiç değildir. Önemli olan insan kalmayı bilmektir.

 

– Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir.

 

– Bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa; gerçeği söyleyenlerden o kadar nefret eder.

 

– Artık saf aşk ya da tutku söz konusu değildi. Hiçbir duygu saf olamıyordu, çünkü her şeye korku ve nefret sinmişti. Kucaklaşmaları biɾ savaş, orgazmlarıysa biɾ zafer olmuştu. Bu, partiye indiɾilmiş biɾ darbeydi. Sevişmek siyasal bir eylemdi..

 

– Belki de insan sevilmekten çok anlaşılmayı istiyordu.

George Orwell Hayvan Çiftliği Kitap Sözleri

Hayvan Çiftliği kitabı 2 saat içinde bitirebileceğiniz kısalıkta bir kitaptır. Hatta görenler buna bir çocuk kitabı olarak adlandırabilir ama bilmezler içindeki tek bir sözün, düşüncenin binlerce kitabın karşılığında olduğunu. Bu kısa kitabı üniversitede derslerde anlatılıyor. Mutlaka okuyunuz. İşte, en güzel Hayvan Çiftliği kitabı alıntı sözleri;

 

hayvanciftligi.jpg

– ”Dört ayak iyi, iki ayak kötü!”

 

– Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar diğerlerinden daha eşittir.

 

– Bütün insanlar düşmandır! Bütün hayvanlar yoldaştır!

 

– Dışarıdaki hayvanlar bir domuzların yüzlerine, bir insanların yüzlerine bakıyor; ama birbirlerinden ayırt edemiyorlardı.

 

–  Peki, bu durum, Doğa’nın bir yasası mıdır? Ülkemiz, topraklarında yaşayanlara düzgün bir hayat sunamayacak kadar yoksul mudur? Hayır, yoldaşlar, asla! İngiltere toprakları bereketlidir, havası suyu iyidir yurdumuz, bugün bu ülkede yaşayan hayvanlardan çok daha fazla bol yiyecek sağlayabilir.

 

– İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Yine de, tüm hayvanların efendisidir.

 

– Sonunda, Clover, “Gözlerim artık iyi görmüyor,” dedi. “Gerçi gençken de doğru dürüst okuyamazdım ya. Ama bana öyle geliyor ki, yazılarda bir değişiklik var. Yedi Emir eskisi gibi duruyor mu, Benjamin?” – George Orwell – Hayvan Çiftliği

 

hayvanciftligi2.jpg

 

– İnsan, üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Gene de, tüm hayvanların efendisidir. Hayvanları çalıştırır, karşılığında onlara ölmeyecekleri kadar yiyecek verir, geri kalanını kendine ayırır. – George Orwell – Hayvan Çiftliği

 

– İnsanoğlu, kendinden başka hiçbir yaratığın çıkarını gözetmez.

 

– Yalnız bugünkü hayatın acı ve yoksul olduğunu, aç kaldıklarını, soğuktan üşüdüklerini, uyudukları zamanın dışında boyuna çalıştıklarını biliyorlardı. Fakat şüphesiz geçmiş günler daha kötüydü. Böyle olduğuna inanmak onları memnun ediyordu

 

– İnsan’a karşı savaşırken sonunda ona benzememeliyiz. Onu alt ettiğiniz zaman bile, onun kötü alışkanlıklarını benimsemeye kalkmayın. Hiçbir hayvan asla bir evde yaşamamalı, yatakta yatmamalı, giysi giymemeli, içki ve sigara içmemeli, paraya el sürmemeli, ticaretle uğraşmamalı. İnsan’ın bütün alışkanlıkları kötüdür. Ve en önemlisi, hiçbir hayvan kendi türünden olanlara zorbalık etmemeli. Güçlüsü güçsüzü, akıllısı akılsızı, hepimiz kardeşiz. Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmemeli. Bütün hayvanlar eşittir.

 

hayvanciftligi4.jpg

 

– İnsan ile hayvanların ortak çıkarı vardır, birinin dirliği öbürlerinin de dirliğidir, diyen çıkabilir. Onlara sakın kulak asmayın. Hepsi yalan. İnsanoğlu, kendinden başka hiçbir yaratığın çıkarını gözetmez. – George Orwell – Hayvan Çiftliği

 

– İçeride on ikisi de öfkeyle bağırıyor, on ikisi de birbirine benziyordu. Artık domuzların yüzlerine ne olduğu anlaşılmıştı. Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzların yüzlerine bir insanların yüzlerine bakıyor; ama onları birbirlerinden ayırt edemiyorlardı.

 

– En küçük bir görüş belirtmiyordu. Jones çiftlikten gittikten sonra daha mutlu olup olmadığı sorulduğunda, ” eşekler uzun yaşar. Hiç ölmüş bir eşek gördünüz mü hayatınızda? ” demekle yetiniyor, herkesi bu belirsiz yanıtla yetinmek zorunda bırakıyordu.

 

– Şunu da unutmayın ki, insana karşı savaşırken sonunda ona benzememeliyiz. Onu alt ettiğimiz zaman bile, onun kötü alışkanlıklarını benimsemeye kalkmayın.

 

hayvanciftligi3.jpg

– Snowball, “Bak yoldaş,” demişti. “Senin onsuz edemediğin kurdele, köleliğin simgesidir. Özgürlüğün kurdelelerden çok daha değerli olduğunu kafan almıyor mu?”

 

– Zekilik kadar aptallık da gerekliydi. Ama aptalca davranmak da zekice davranmak kadar zordu.

 

– “Kendisini ölüme taşıyan arabanın içinde, kapıya attığı umarsız çifteler, tüm hayvanların yitip giden umutlarını da yankılandırır. Özgürlüklerini savunamayanların ödedikleri bedel ağırdır. Özgürlük, değerli olduğu ölçüde kırılgandır da…”

George Orwell 1984 Kitap Alıntı Sözleri

“Büyük Birader sizi gözetliyor.” 1984 kitabını okuduğunuz zaman muhteşem bir tat alacak; ömür boyu aklınızdan gitmeyecektir. Öyle ki bu kitabı okurken içeriğindeki yaşanan olaylara o kadar uzak olmadığınızı anlayacak, kendinizi kitabın içinde Büyük Birader’den kaçarken bulacaksınız. Muhteşem bir kitap olan 1984’ü okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. İşte etkileyici 1984 kitap sözleri, unutulmaz 1984 kitap alıntı sözleri;

 

goergeorwell1.jpg

 

– Büyük Birader seni izliyor.

 

– İnsan ile hayvanların ortak çıkarı vardır, birinin dirliği öbürlerinin de dirliğidir, diyen çıkabilir. Onlara sakın kulak asmayın. Hepsi yalan. İnsanoğlu, kendinden başka hiçbir yaratığın çıkarını gözetmez. – George Orwell – Hayvan Çiftliği

 

– ”Bağlılık, düşünmemek demektir, düşünmeye gerek duymamak demektir.  Bağlılık bilinçsizliktir.”

 

– Bilinçleninceye dek başkaldıramayacaklar, başkaldırmazlarsa da hiçbir zaman bilinçlenemeyecekler. ( Bu kısım kitapta Proleterler için söylenmiştir.)

 

– Bütün insanlar düşmandır! Bütün hayvanlar yoldaştır!

 

”…Bize duymak istediklerimizi söyleyen kitapları severiz…”

 

“Geçmişi denetleyen” diyordu Parti sloganı, “geleceği de denetler; şu anı denetleyen geçmişi de denetler.”

 

– ”Bağlılık, düşünmemek demektir, düşünmeye gerek duymamak demektir.  Bağlılık bilinçsizliktir.”

 

georgeorwell4.jpg

 

– “Biz ölmüşüz,” dedi Winston.

 “Biz ölmüşüz,” diye yineledi Julia, görev bilircesine.

 “Siz ölmüşsünüz,” deyiverdi arkalarından acımasız bir ses.

 

– Bilinçleninceye kadar asla başkaldıramayacaklar, ama başkaldırmadıkça da bilinçlenemezler.

 

– Yaptığınız, söylediğiniz ya da düşündüğünüz her şeyi en ince ayrıntısına dek ortaya çıkabilirler ama gönlünüzün derinliğine, işleyişine, sizin bile bilmediğiniz o yere el uzatamazlar.

 

– “Bağlılık, düşünmemek demektir, düşünmeye gerek duymamak demektir. Bağlılık, bilinçsizliktir.”

 

– Konuşan, adamın beyni değil, gırtlağıydı.

 

– En iyi kitaplar insana zaten bildiklerini söyleyen kitaplardır. – George Orwell – 1984

 

– İnsanın azınlıkta olması, tek kişilik bir azınlık olması bile, deli olduğu anlamına gelmiyordu. Bir doğru vardı, bir de doğru olmayan; doğruya sarıldığın zaman, tüm dünyayı karşına bile alsan, deli olmuyordun. “ akıllılık çoğunluğa bakılarak söylenmez.” – George Orwell – 1984

 

– Özgürlük iki kere ikinin dört ettiğini söyleyebilmektir. Eğer buna izin verilirse gerisi kendiliğinden gelir.

 

– “İnsan insana nasıl hükmeder, Winston?” Winston, biraz düşünüp, “Acı çektirerek,” dedi.

 

– İnsanın azınlıkta olması, tek kişilik bir azınlık olması bile, deli olduğu anlamına gelmiyordu. Bir doğru vardı, bir de doğru olmayan; doğruya sarıldığın zaman, tüm dünyayı karşına bile alsan, deli olmuyordun.

 

1984-004.jpg

 

– Ve işin korkunç yanı, farklı düşündüğünüz için sizi öldürecek olmaları değil, haklı olabilecekleriydi. İki kere ikinin dört ettiğini nereden biliyorduk ki? Yerçekimi diye bir şey olduğunu nereden biliyorduk ki? Geçmişin değiştirilemez olduğunu nereden biliyorduk ki? Madem geçmiş de denetlenebiliyordu söylenecek ne kalıyordu ki geriye?

 

– ”Ama sizin dünya dediğiniz yer bu evrende küçücük bir nokta. İnsanoğlu da minicik, umarsız! Ne kadar zamandır var ki? Milyonlarca yıl kimse yaşamadı dünyada.

 

– Yaşamın yalnızca tele-ekranlardan yağdırılan yalanlarla değil , Parti’nin erişmeye çalıştığı ülkülerle de hiç banzeşmediğini görmek için çevrenize bir göz atmanız yeterliydi.

 

– Birini seviyorsan gerçekten severdin, verecek başka hiçbir şeyin yoksa bile sevgin yeterdi. Verecek çikolata kalmadığında, annesi çocuğu sımsıkı göğsüne bastırmıştı.

 

– Biz düşmanlarımızı yok etmek için uğraşmayız, onları değiştiririz. Bilmem, anlatabiliyor muyum ?

 

– Zekilik kadar aptallık da gerekliydi. Ama aptalca davranmak da zekice davranmak kadar zordu.

 

– Nerede olursa olsun gökyüzü herkes için birdi.”

 

– Geçmiş siliniyor, silindiği unutuluyor, yalan gerçek oluyordu.

 

– Bir gün karanlığın olmadığı bir yerde buluşacağız.

 

– İlle de gerçekten savaşılıyor olması gerekmez; belirleyici bir zafer mümkün olmadığından, savaşın nasıl gittiği de önemli değildir. Gerekli olan tek şey, bir savaş halinin var olmasıdır.

 

İlk makinenin ortaya çıktığı andan başlayarak, aklı başında bütün insanlar, ağır çalışma koşulları ve eşitsizliğin sürmesine gerek kalmadığını açık seçik anlamışlardı. Makineler bilinçli olarak bu amaçla kullanılmış olsaydı, açlık, aşırı çalışma, pislik, cehalet ve hastalık birkaç kuşak sonra yok edilebilirdi.

 

– “En geç 2050 yılına kadar, şu andaki konuşmamızı anlayabilecek tek bir kişinin kalmayacağını hiç düşündün mü, Winston?”

 

– Küçük kurallara uyarsan, büyük kuralları çiğneyebilirdin.

 

“- Ağır koşullarda çalışmaktan, boğaz kavgasından, komşularla didişmekten, sinema, futbol, bira ve en önemlisi de kumar yüzünden kafalarını çalıştırmaya fırsat bulamıyorlardı. Onları denetim altında tutmak hiç de zor değildi.”

 

“Seni seviyorum sözünü görünce, yüreğinde hayatta kalmak için müthiş bir istek uyanmış, birden gereksiz tehlikelere atılmayı aptalca bulmaya başlamıştı.”

 

georgeorwell2.jpg

– Belki de deli dedikleri tek kişilik bir azınlıktır.Bir zamanlar dünyanın güneşin çevresinde döndüğüne inanmak nasıl delilik belirtisi olarak görüldüyse şimdi de geçmişin değiştirilemeyeceğine inanmak delilik belirtisi olarak kabul ediliyordu.Bu inancı bir tek kendisi taşıyor olabilirdi ve eğer öyleyse, o zaman delinin tekiydi.Ama deliliği pek dert etmiyordu, onu asıl ürküten yanılıyor olabileceğiydi.

 

– Gerçek denilen, çoğu durumda güçlü bir acıyı da beraberinde getirir. Çoğu insanın acıyı beraberinde getiren gerçeği falan aramaz. İnsanların gereksinim duyduğu, kendi varlıklarının biraz daha derin bir anlamı olduğunu hissettirebilecek hoş, rahatlatıcı öykülerdir. İşte o yüzden din dediğin şey var olabiliyor.

 

– Birçok ülkenin ekonomisi durgunluğa bırakıldı, topraklar ekilmedi, yeni makine yatırımları yapılmadı, halkın geniş kesimleri çalıştırılmadı ve yarı aç yarı tok, devlet yardımına terk edildi. Ama bu da askeri bakımdan güçsüz düşülmesine yol açtı ve getirdiği yoksunluklar açıkça gereksiz olduğundan, muhalefeti kaçınılmaz kıldı. Üretimin sürdürülmesi, ama ürünlerin dağıtılamaması gerekiyordu. Uygulamada bunu gerçekleştirmenin tek yolu da savaşın sürekli kılınmasıydı. Savaşın asıl yaptığı yok etmektir; ama ille de insanları yok etmesi gerekmez, insan emeğinin ürünlerini de yok eder.

NeOldu.com / Özel Haber

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar,

    Kitap okurken bazı cümlelerde kendimizi buluyoruz. Bu yüzden o cümleleri seviyoruz ve kulağımıza küpe yapıyoruz. Paylaştığınız güzel alıntılar için size çok teşekkür ederim. Ben de bloğumda okuduğum kitaplardan muhteşem alıntılar paylaşıyorum. Hatta bir tanesini sizinle de paylaşmayı çok isterim: < LINK ENGELLENDI >

    Güzel okumalar dilerim,
    edebiyatla ve sağlıcakla kalın.

CEVAP VER

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.