Kimi soyup soğana çevirdiler?

0
667

Soyup soğana çevirme aracı… Nedir? Bankalar… Nasıl? Türkiye yüzde 2.9 büyürken bankalar yüzde 40 civarında kâr artışı elde etmişler.
Kim söylüyor bunu? Cumhurbaşkanı Erdoğan…
Haklı mı? Kısmen…
Peki, bankaların kârı nasıl bu kadar çok arttı? İşte burası ilginç! Başkanlığını, Erdoğan’ın yaptığı iktidar partisi sayesinde…
Bırakın bankacıların Erdoğan’ın sarf ettiği bu sözlere gönül koymasını, hepsi kendisine duacı… Nasıl olmasınlar ki?

*  *  *

Anlatayım…
Geçen yıla kadar Türkiye’de bankacılık yapmak kârlı bir iş olmaktan çıkmıştı. Öyle ki birçok yabancı banka Türkiye iştiraklerini devretmek için alıcı arıyordu.
Hiç uğraşıp, didinmeye gerek yoktu. Banka sermayesini başka bir bankaya faize yatırsa daha fazla kâr ediyordu. Sektör o hale gelmişti.
Bir gece ansızın bankaların kârlarını artırmak için kararlar alınmaya başlandı. Bankalar kredi veremezlerse onca konutu kim alacaktı?

*  *  *

Önce bankaların topladıkları paraya uygulanan karşılık yatırma oranları aşağı çekilerek elleri rahatlatıldı. Kredilere maliyetsiz kaynak sağlanmış oldu. Zira o para, Merkez Bankası nezdinde güvence olması amacıyla neredeyse bedavadan yatıyordu.
Bu yıl ise bankaların başına adeta devlet kuşu kondu ve kârları patlatan esas karar alındı; “krediyi banka versin, kefili devlet olsun.” Bankalar, kredi batarsa parayı devletten alacaktı.

*  *  *

Bankalar para toplayabilmek adına mevduat faizlerini yükselttiler. Nitekim toplayabildikleri her kuruş kredi olarak verildi ve kârlılık arttı. Bankalar Birliği Başkanı; “Yasal limitlerimizi sonuna kadar kullandık, elde avuçta ne varsa hepsini krediye verdik” açıklamasıyla nihayetinde paranın bittiğini açıkladı.
Buraya kadar kârlılığı ve faizleri artıranın bizzat devlet olduğu bir tablo çıkıyor karşımıza…

*  *  *

Bankaların soyup soğana çevirdiği yere gelirsek. Bankalar bu kredileri vermek için akla ziyan masraflar çıkardılar.
Dosya ücreti şu kadar, kesintisi bu kadar derken işin cılkı çıktı. Yok 10 bin liralık sigorta yapacaksın, paranın şu kadarını vadesiz hesapta tutacaksın, şu kadarıyla bilmem ne ürününden satın alacaksın. Tabii hepsi bankanın cebine girdi. Acaba kim, neden denetlemedi?

*  *  *

Gelelim yüksek faiz işine… Faizler düşer mi? Bunu en fazla bankalar ister. Limitlerinin sonuna kadar kredi vermişler.
Faizler düşerse verdikleri kredi oranı yüksek faizli kalacak ve kazançları yükselecek.
Faizler artarsa önce kârları azalacak sonra zarar yazacaklar.
Haliyle faizlerin düşmesini hem iktidar hem de bankalar ister. Ancak bu iş istemekle olmuyor. Olsaydı ülkeyi yönetenler çoktan yapmıştı.
Enflasyon düşer, ülkedeki tasarruflar artar, bütçe açığı vermezsen işte o zaman faizlerde kalıcı düşüş sağlanır. O da bugünden gelecek aya olmaz! Ya da ülkeye dışarıdan para çekmek gerekir. O da organik hoşafla olmaz!

Murat MURATOĞLU

CEVAP VER

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.