Nakiye Elgün

0
1060

1930’da Kadıköy’de düzenlenen dünyanın ilk çocuk hakları mitingi ve

çocuk hakları bildirisini okuyan Nakiye Elgün;

Aynı zamanda TBMM’de kadın vekillerden ilk kez kürsüye gelenidir.

İlk kürsü konuşmasında İsmet İnönü hükümetine verdikleri güvenoyu münasebetiyle konuşmuş ve şunları söylemiştir:

” Arkadaşlar, Başbakanımız General İsmet İnönü’ne beyanı itimat eden arkadaşlar arasında bizim de bulunmamız ve bu bulunma onurunu bize vermiş olmanız itibarile duyduğumuz heyecanı ifade için buraya gelmiş bulunuyorum. (alkışlar).
Bu güne kadar Türk, bütün olarak her sahada yan yana, el ele çalışmıştı. Fakat bu güne kadar Türk milletinin en yüksek, en onurlu bir mevkii olan burada ilk defa yer almış bir kadın söylev olmak itibarile bunu verenlere karşı duyduğumuz hazzı ifade ederken yine bu büyük onurun içinde Türk hükümetine itimad beyan eden arkadaşlar arasında bulunmak şerefinin bize verilmiş olmasından dolayı duyduğumuz sevinci ifade etmeye çalışırken belki söz bulamıyorum.

Fakat bütün dünya bilsin ki Türk milleti dün olduğu gibi bu günde, bu günden sonra da hiç eksiksiz bir bütün olarak çalışacaktır. (alkışlar). ve bütün Dünyaya bu suretle muvaffakiyetini, eserini, hüsnü niyetini göstermiş olacaktır. (alkışlar). Bize bu güzel günleri ve bu güzel anları yaşatmış olan, ta ilk gününden beri
bize rehberlik eden, önderlik eden ulu gazimiz Atatürk hazretlerine affınızı istirham ederim, büyük bir heyecan içinde olduğumdan memnu kelimeler kullanıyorum. Çünkü şu anda dünyada belki pek nadir olarak hissedilebilecek heyecan duyanlardan biriyim. onun için tekrar affınızı istirham ederim.
Bu ulu güne erişmiş olmamızdan dolayı asîl Türk milletine muvaffakiyetler, en büyük, en
güzel günler, en saadetli anlar temenni ederek huzurunuzdan çekiliyorum (bravo sesleri, sürekli alkışlar). (7 mart 1935, 2. ictima, sayfa:32)

Evet, kadınlarımıza hakları verilmiştir. Nakiye hanım da bunu verenlere teşekkür etmektedir.

CEVAP VER

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.