Putin’den Erdoğan’a El Nusra ricası..!

0
1418

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlık’ta.. gerçekleştirilen 28. Muhtarlar Toplantısı”nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile El Nusra’nın Halep’ten çıkarılması konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Erdoğan “El Nusra’nın orayı terk etmesi noktasında kendilerinin ricaları oldu” derken Putin’in terör örgütünün çekilmesi için Erdoğan’dan ricacı olması tartışma yarattı.

“El Nusra” yeni adıyla Fetih el Şam örgütü yakın zamana kadar El Kaide içerisindeydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda Halep’te dökülen her damla gözyaşının, yanan her yürek ve yanan her evin gönüllerinde açan bir yara olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

“Dün akşam Putin ile bir görüşmem oldu ve bu görüşmede Halep’i konuştuk. Saat 22.00 itibarıyla orada hava bombardımanlarını durduklarını ifade ettiler. El Nusra’nın orayı terk etmesi noktasında kendilerinin ricaları oldu. Arkadaşlarımıza bu konuda gerekli talimatı verdik, onlar da bu çalışmayı yapmak suretiyle, El Nusra’yı Halep’ten çıkarma ve Halep halkının bu noktadaki huzurunu sağlama için bir çalışmanın içerisinde olalım diye aramızda böyle bir mutabakatı görüştük.”

Mezhepçiliği eleştirerek kendisinin mezhepçi olmadığını belirten Erdoğan, bu konuşmadan sadece 8 dakika sonra “Bağdat yönetimi önce kendi ordusunun mezhebi yapısını lütfen kalksında dünyaya açıklasın bakalım. Yüzde kaçıyla hangi mezhepten oluşuyor. Sayın, Maliki’ye başbakanlığım döneminde defalarca söyledim. Nüfusunuzdaki mezhebi oran neyse gelin şu ordunuzu buna göre oluşturun dediğimizde sesini çıkarmayanlar aynen bildiklerini okumaya devam ettiler” diye konuştu.

CEVAP VER

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.