Terörü finanse eden Kuveyt; terörden kurtulmanın yolunu DNA’da bulmuş..!

0
1244

Kuveyt’te vatandaşlık DNA tabanlı olacak

Geçtiğimiz yıl Kuveyt’te gerçekleşen bir IŞİD saldırısının ardından 27 kişinin ölmesi de Kuveyt yönetiminin bu tarz kararlar almasına sebep oldu. Ancak tüm vatandaşların DNA bilgisinin toplanmasına yönelik çıkarılan kanun teröristlerden çok ülkede yaşayan azınlıkları tehdit edecek gibi duruyor.

Kuveyt yasalarına göre ülkede vatandaşlık haklarına sahip olmak için 1920’den bu yana Kuveyt’te yaşayan bir ailenin soyundan gelmek gerekiyor. Bugüne kadar bazı kişilerin vatandaşlık haklarını elde edebilmek için anlaşmalı evlilikler yaptığı ya da ülkedeki Bedoon (vatansız) adı verilen azınlık grubun çocuklarının para karşılığında Kuveytli erkekler tarafından evlat edinildiği biliniyor.

content_kuveytte-hukumet-kabul-etti-herkes-dnasini-verecek_J02Sw1ohhcr79sb

Vatansızlar sınır dışı edilecek

DNA kanunu ile birlikte tüm vatandaşlardan ve ülkeye gelen tüm ziyaretçilerden DNA örneği alınması zorunlu hale gelecek. Böylece devlet, şüphelendiği kişilerin DNA’larını inceleyebilecek. Bu uygulamanın, gerçek Kuveytli ailelerle yasa dışı olarak ülkede yaşayan kişileri ayırt etmek için kullanılacağı ifade ediliyor. İçişleri Bakanlığı’ndan yetkililer, yaklaşık 200 bin kişinin, yakalanma korkusuyla DNA örneği vermeyi reddedeceğini tahmin ettiklerini açıkladı.

Bu kanunla birlikte pek çok kişinin ülkeden sınır dışı edilmesi gündemde. Hatta gönderilecek kişilerin yeri de hazır. Hint Okyanusu’nda küçük bir ülke olan Komorlar. Ekonomik sıkıntılar çeken Komorlar, daha önce Kuveyt’le yapılan anlaşma ile ülkeye para karşılığı göçmen almayı kabul etmişti. Ancak uluslararası anlaşmalar, vatansızinsanların sınır dışı edilmesini yasaklıyor. Yine de Kuveyt yönetimi Bedoon nüfusundan kurtulmak için bu yasaları gözardı edecek gibi görünüyor.

Düzenleme, ülkedeki petrol zengini elit nüfusu korumak için yapılıyor. Özellikle petrol kaynaklarının tükenmeye başladığı bu dönemde, zenginlerin ödediği vergilerle sağlanan ücretsiz eğitim, sağlık hizmetlerden, Kuveyt’in yerlisi olmayan kişilerin yararlanması istenmiyor.

Aile ilişkileri bozulabilir

DNA karşılaştırması ile aile bağlarının belirlenmesi sadece ülkenin yerlisi olanları belirlemeye yaramayacak. Evlilik dışı ilişkilerden doğan bir çok çocuğun da aslında kendi ebeveynleri ile yaşamadığının tespit edilmesi bekleniyor. Kuveyt’te aile içi ilişkiler şeriat kurallarına göre belirlendiği için bu durumun ciddi sorunlar yaratmasından endişe ediliyor.

Endişelere ve kanunsuzluklara rağmen Kuveyt yönetimi bu kanunu uygulamakta kararlı. Kuveyt vatandaşları için hazırlanan yeni pasaportlar bu hafta dağıtılmaya başladı. Veri depolama özelliği bulunan bu pasaportları alabilmek için DNA örneğinin verilmiş olması gerekiyor.

Kaynak: Fusion

 

 

 

CEVAP VER

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.