Türbanlı Kadınların Sigara İçmesi Büyük Sorun

0
872

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman’ın, sigara içen başörtülü kadınlara dair kaleme aldıkları tartışılmaya devam ediyor. Karaman, tartışma yaratan yazısında “Ben başını örten ama göstere göstere sigara içen bir bayan gördüğümde şöyle bir intibaa kapılıyorum: Sanki farklı olanlara şunu diyor: ‘Siz benim başımı örttüğüme bakmayın, benden ümidinizi kesmeyin, sizinle paylaşacağım daha çok şeyim var’” ifadelerini kullanmıştı.

Hayrettin Karaman’ın bu satırlarına yandaş medyadan ve AKP’li önemli isimlerden de tepki gelmişti.

Her ne kadar Karaman bugünkü köşesinde, sözkonusu satırlarının “aklından asla geçmeyen bir manaya çekilmesine” hayret ettiğini ve çok üzüldüğünü iddia etse de…

Bugünkü köşesinde yazdığı yeni “fetvalar”, yanlış anlaşılmadığını gösteriyor!

O FETHULLAHÇI DA SİGARA İÇEN TÜRBANLILARI ABD’YE ŞİKAYET ETMİŞTİ

İşte…

Karaman’la başlayan bu tartışma, Wikileaks’in yayımladığı Amerikan gizli belgelerini hatırlattı.

17 Eylül 2009 tarihli, ABD İstanbul Başkonsolosu Sharon A. Wiener imzalı “Değişen Türkiye’de İslam, AKP, Türban, Fethullah Gülen ve Diyanet” başlıklı kriptoda görüşlerine yer verilen isimlerden biri de Kerim Balcı idi.

Dönemin Zaman gazetesi Ankara Büro Şefi olan Balcı’nın söyledikleri, ABD İstanbul Başkonsolosu Wiener tarafından kriptoya şöyle not ediliyordu:

(…) AKP’nin dindar Türklerin çıkarlarını en iyi şekilde temsil ettiğine dair geleneksel düşünceye karşın, dini irtibatlarımız, iktidar partisinin performansının daha karmaşık ve genellikle eleştirel bir değerlendirmesini dillendirdi. Zaman gazetesi köşe yazarı Kerim Balcı, AKP’nin siyasi başarısından yakınarak, partinin iktidara gelme hedefine ulaştığı için “rüyanın artık bittiğini” öne sürdü. Balcı, dindar Müslümanların, ekonomik ve siyasi başarıları nedeniyle

ana akım haline geldikçe dinden uzaklaştıklarını belirtti. Balcı, dindar ailelerin tüketim alışkanlıklarının giderek laik Türklere benzemesinden endişeliydi ve karısının gardırobunun, “laik bir kadının gardırobunun iki katı kadar büyük” olduğunu söyledi (…)

Öyle anlaşılıyor ki, Zaman yazarı Kerim Balcı eşinin alışverişlerinden epey şikâyetçiydi. Kendi deyimiyle, rüyanın erken bittiğini düşünüyordu.

İlginç olan ise, Balcı’nın eşine dair serzenişini ABD’li diplomata iletmesi ve bunun kriptoya dönüşerek Beyaz Saray’dan CIA’e kadar, dahası, Wikileaks yoluyla tüm dünyaya ulaşmasıydı!

Sadece bu kadar da değildi.

Fethullahçı Kerim Balcı, kendi gazetesi Zaman’ın çalışanlarını da şikâyet ediyordu ABD’li diplomata.

Başkonsolos Wiener de aynı kriptoya şöyle not ediyordu:

“Balcı, gazetesinde çalışan türbanlı kadınların öğle tatili sırasında sigara içmesini eleştirdi.”

Odatv.com

CEVAP VER