Türkiye’ye 100 bin mültecilik göç akını

0
1062

Türkiye önceki göç dalgalarının sancılarıyla boğuşurken şimdi, İngiliz Reuters haber ajansının Birleşmiş Milletler’e dayandırdığı haberine göre 100 bin mültecilik Irak’lı göçmen dalgasını karşılamaya hazırlanıyor.

ABD’nin talimatıyla Türkiye’nin sokulmadığı Musul Harekâtı, bu sabah saatlerinde başladı. Peşmerge güçleri, 8 köyü IŞİD’den temizledi. Irak ordusu ve Şii milisler güneyden, Peşmerge güçleri ve Türkiye destekli Sünni yerel güçlerse kuzeyden ve doğudan Musul çevresindeki yerleşim yerlerini kontrol altına almaya çalışıyor. BM yetkilileri, Musul Harekâtı’ndan 1.5 milyon kişinin etkileneceği uyarısında bulunmuştu.

100 BİN MÜLTECİ TÜRKİYE VE SURİYE’YE GİDEBİLİR

BM ve insani yardım partnerleri, Musul ve çevre bölgelerden kaçması beklenen yaklaşık 200 bin sivil için kamplar kurdu. Haziran 2014’ten bu yana IŞİD kontrolünde olan Musul’da yaklaşık 700 bin sivilin yaşadığı tahmin ediliyor. Tahminler çeşitli olmakla birlikte bölgede IŞİD’in 4 ila 8 bin arasında savaşçısı olduğu sanılıyor.

Öte yandan, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bugün  yaptığı açıklamada, Musul operasyonu sonucunda, Türkiye’nin yeni bir göç dalgasıyla karşılaşmayacağını savundu.

Öte yandan İngiliz Reuters haber ajansı, Birleşmiş Milletler’e dayandırdığı haberinde, Musul harekâtı sonucunda 100 bin Iraklının Türkiye ve Suriye’ye akın edebileceği uyarısında bulundu.

CEVAP VER

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.